Norwegia na weekend: atrakcje w Trondheim

P1120805Jeśli chcecie zobaczyć skrawek prawdziwej Norwegii, poznać kulturę i przekonać się jak się tam żyje, a nie macie czasu i pieniędzy na długie wędrówki, pojedźcie do Trondheim. W tym kameralnym i malowniczym mieście czeka na Was oryginalna norweska architektura, zabytki, muzea, sport, cudowna przyroda i fiordy.

Pierwsze kroki kierujemy w stronę Bryggene, gdzie możemy nacieszyć oczy kolorowymi drewnianymi domkami i magazynami kupieckimi, które stoją na palach na rzece Nidelva. Niestety wiele z tych XVII/XVIII wiecznych zabytków jest w złym stanie, ze względu na bardzo wysokie koszty konserwacji. Wygląda na to, że właścicielom bardziej opłaca się poczekać, aż taki obiekt sam się rozpadnie, żeby postawić na jego miejscu jeden z wielu nowoczesnych i bardzo dochodowych hoteli.

Kolorową i zabytkową architekturę odnajdziemy też na Starówce Bakklandet. W domkach znajdziemy dziś kawiarnie, restauracje i sklepy. Na pewno warto zatrzymać się tam na pyszną kawę i przyjrzeć się z bliska życiu i sposobowi bycia Norwegów. DSCN2514Stąd krótki spacer dzieli nas od Nidarosdomen, największej w całej Skandynawii świątyni. XII-wieczna budowla jest także najbardziej na świecie wysuniętą na północ katedrą gotycką. Przez wiele lat pozostawała miejscem pielgrzymek, ponieważ został w niej pochowany król Olaf II, który wprowadził w Norwegii chrześcijaństwo. DSCN2509DSCN2493Spod katedry kierujemy się w stronę rzeki, aby dojść do kolejnych ciekawych miejsc, które widać na horyzoncie. Pierwsze z nich to robiący spore wrażenie budynek uniwersytecki NTNU Hovedbygget, czyli Norweski Uniwersytet Nauk i Technologii. DSCN2529

Kolejny, to stojąca na wzgórzu wieża telewizyjna Tyholttårnet. Z 124-metrowej wieży rozpościerają się piękne widoki na miasto i fiord. Na górze znajduje się restauracja z podłogą obrotową, dzięki czemu jedząc i relaksując się możemy podziwiać panoramę całego miasta. P1120944
W Trondheim nie da się przejść obojętnie obok wspaniałej przyrody. Miasto z dwóch stron otoczone jest rzeką, a z trzeciej fiordem. P1120841P1120818

Bardzo blisko miasta znajdziemy też lasy, jeziora oraz pola golfowe. Świetnym pomysłem na zobaczenie wielu miejsc może okazać się wypożyczenie roweru, jednak pamiętajcie, że teren jest bardzo górzysty 🙂 P1120924

W Trondheim warto zobaczyć też kilka ciekawych muzeów oraz park wodny Pirbadet. Największą atrakcją parku wodnego było dla mnie to, że jest położony na samym brzegu fiordu, więc siedząc w jaccuzi możemy relaksować się oglądając piękne widoki. Oprócz tego udało się mi pójść do  muzeum Rockheim (znajduje się tuż obok Pirbadet), czyli muzeum muzyki. Warto je zobaczyć chociażby ze względu na atrakcje multimedialne i technologiczne, które czekają na nas w środku. Zwiedzający często swoimi ruchami lub laserowymi długopisami zmienia wyświetlane ekspozycje i utwory muzyczne.

Pojechałam też do Sverresborg, czyli muzeum-skansenu. Zobaczymy tam wiele budynków charakterystycznych dla historycznej architektury norweskiej. Przekonamy się jak wyglądała kiedyś poczta czy apteka. Znajdziemy tam również muzeum narciarstwa. Na terenie skansenu wznosi się także wzgórze, na którym stał kiedyś zamek, za to dziś rozciąga się stamtąd widok na fiord. IMG_3112Warto wiedzieć:

DOJAZD: Do Trondheim dolecimy z Polski bezpośrednio z Gdańska liniami Wizzair. Ceny biletów rozpoczynają się od 39 zł (przy członkostwie Wizzair Discount Club).

NOCLEG: Ceny w hotelach rozpoczynają się od ok. 300zł za noc za pokój 2-osobowy ze śniadaniem wliczonym w cenę. Możemy znaleźć też oferty noclegu na łóżku w pokoju wieloosobowym w cenie 130zł/noc.

JEDZENIE: Kuchnia norweska nie należy chyba do najpyszniejszych, jednak w Trondheim warto spróbować świeżych sałatek i wyrobów rybnych sprzedawanych w Ravnkloa, czyli na terenie starego rynku rybackiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s